Hlasuj v rubrice Velký soutěžky!!! Hlas se do Lovelyyy klubu!!!

Cate Blanchett

26. listopadu 2006 v 11:42 | Babetka |  Film Stars
Info:
Jméno: Cate Blanchett
Rodné jméno: Catherine Elise Blanchett
Datum narození: 14. května 1969
Místo narození: Melbourne, Viktorie, Austrálie
Profese: herečka, producentka
Manžel: Andrew Upton
Otec: reklama manažer z Texasu (zemřela 1979)
Matka: June (bývalá učitelka)
Sestra: Genevieve (mladší)
Bratr: Robert (starší)
Syn: Roman Robert Upton, Dashiell John Upton
Životopis:
Cate se narodila 14.května v Melbourne - Victoria - v Austrálii. Její otec zemřel,když bylo Cate deset let.Po střední škole se rozhodla studovat ekonomii a umění ne Melbournské univerzitě.Namísto studia ae ale rozhodla cestovat.Nějakou dobu žila v Anglii a v Egyptě,poté se ale vrátila zpět do rodné Austrálie a v Sydney se zapsala na divadelní školu National Academy of Dramatic Arts.Po dokončení této školy v roce 1992 začala působit v divadelním spolku Sydney Theatre Company.V televizi se poprvé objevila v roce 1993 v jednom z dílů seriálu Záchranáři ("Police Rescue").První větší úspěch pro ni znamenal film Cesta do ráje ("Paradise Road") - 1997 - kde hrála po boku Glenn Close ošetřovatelku z druhé světové války.Též v roce 1997 zahrála hlavní ženskou roli v romantické komedii Lizzie je poklad ("Thank God He Met Lizzie").Za tu získala cenu pro Nejlepší herečku od Australského Filmového Institutu. V dalším snímku Oscar a Lucinda ztvárnila australskou podnikatelku Lucindu,která se dostane do milostné aféry s knězem a hazardním hráčem Oscarem.
Celosvětovou popularitu jí přinesla role Elizabeth v historickém filmu Královna Alžběta ("Elizabeth"). Za svůj výjímečný výkon získala oceněný Zlatý Globus,British Academi Award a nominaci na Oscara.V roce 1999 si s Julianne Moore zahrála v komedii Ideální manžel ("An Ideal Husband"). V další komedii Bláznivá runway ("Pushing Tin") hrála po boku s Johnem Cusackem,Billym Bobem Throntonem a Angelinou Jolie.
V psycho-thrilleru Talentovaný pan Ripley ("The Talented Mr. Ripley") se objevila po boku Matta Damona,Gwyneth Paltrow a Judea Lawa.Své postavení filmové hvědy potvrdila ve filmu Téměř dokonalý zločin ("The Gift") z roku 2000 po boku Giovannyho Ribisi,Keanu Reevese a Katie Holmes.
V romantickém dramatu Muž,který plakal ("The Man Who Cried") - s Christinou Ricci a Johnym Deppem v hlavních rolích - a v krimikomedii Banditi ("Bandits") hrála rukojmí dvou bankovních lupičů,zanedlouho se stala jejich komplicem a postupně i milenkou Joea Blakea (Bruce Willis) a Terryho Lee Collinse (Billy Bob Thronton).
Pak ale přišla její velkolepá role ve filmu Pán Prstenů:Společenstvo Prstenu ("The Lord of The Rings:The Fellowship of The Ring") - 2001 - elfka Galadriel,královna Lothlorien ve fantasy trilogii Pán Prstenů.Celá trilogie se natáčela na Novém Zélandě celých 18 měsíců.Film se stal okamžitě absolutní jedničkou,která bořila statistiku nejen v návštěvnosti,ale i v tržbách. Středem zájmu všech médií se stali Elijah Wood (hobit Frodo),Viggo Mortensen (Aragorn - Chodec - člověk),Liv Tyler (elfka Arwen),Ian McKellen (čaroděj Gandalf) a Orlando Bloom (elf Legolas Greenleaf).
Pán Prstenů:Dvě Věže ("The Lord of The Rings:The Two Towers") - 2002 -kopíroval úspěchy prvního dílu a díl třetí Pán Prstenů:Návrat Krále ("The Lord of The Rings:The Return of The King") - v Americe rok 2003,ČR začátek roku 2004 -bal (jak jinak než) také velmi úspěšný.

Mimo trilogii natočila v roce 2001 válečné drama z II.světové války Charlotte Gray ("Charlotte Gray") a rodinné drama Ostrovní zprávy ("The Shipping News") s Kevinem Spaceyem a Julianne Moore v hlavních rolích.
Od roku 1997 je Cate vdaná za Andrewa Uptona, se kterým má syna Dashiella Johna Uptona.
Filmografie:
2006Good German (Lena Brandtová)
2005Malá ryba (Tracy Heartová)
2004Oskar 2004 - vítěz v kategorii herečka ve vedlejší roli Letec
Život pod vodou
2003Veronica Guerin (Veronica Guerinová)
Pán prstenů: Návrat krále (Galadriel)
Kafe a cigára (Cate/Shelly)
Ztracené (Maggie Gilkesonová)
2002Pán prstenů: Dvě věže (Galadriel)
Nebe (Philippa Paccardová)
2001Pán prstenů: Společenstvo prstenu (Galadriel)
Banditi
Ostrovní zprávy (Petal)
2000Téměř dokonalý zločin (Annie Wilsonová)
Muž, který plakal (Lola)
1999Talentovaný pan Ripley (Meredith Logueová)
Bláznivá runway (Connie Falzoneová)
1998Oskar 1998 - nominace v kategorii herečka v hlavní roli Královna Alžběta (Alžběta I.)
1997Oscar a Lucinda (Lucinda Leplastrierová)

Kam si napsat o autogram

c/o RGM Associates
P.O. Box 128
Surry Hills, NSW 2010
Australia
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama